Zapraszamy do Galerii Opera - Teatr Wielki / Opera Narodowa na wystawę malarstwa Jarosława Modzelewskiego.
Wystawa czynna 27.01 - 17.04.2022
Jarosław Modzelewski, malarz, pedagog, współzałożyciel słynnego „kolektywu” artystycznego Gruppa, powołanego do życia w pierwszą rocznicę stanu wojennego, a oficjalnie pogrzebanego dziesięć lat później w warszawskiej Zachęcie. Pierwsza wystawa nosiła tytuł wywrotowy w swej pozornej politycznej obojętności
Las, góra, chmura, natomiast ta retrospektywno-funeralna
Gruppa – przyznajemy się do winy, prosimy o wybaczenie, obiecujemy poprawę. Tytuły wystarczą do nabrania podejrzeń, iż artyści nie wyobcowywali się z ponurej rzeczywistości. Modzelewski zaczynał od ideogramów, znaków, szablonów, aby w drugiej połowie lat 80. zwrócić się ku figuralności, acz takiej surrealistycznej. I znowuż tytuł współznaczył z płótnem, jak choćby w
Strzemińskim opłakującym śmierć Malewicza. Rzecz w tym, iż fizycznie do takiego spotkania dojść nie mogło. Za to dojść z pewnością może do spotkania z twórczością Modzelwskiego w Galerii Opera. Malarz współredagował artystyczno-publicystyczne ramię Gruppy, pismo „Oj, dobrze już”. Tytuł ponownie wywrotowy – niby parasol zasłania przed deszczem albo słońcem – kwestia optyki.
źródło: https://teatrwielki.pl/dzialalnosc/galeria-opera/wystawy-202122/jaroslaw-modzelewski/
zdjęcia: Wojciech Duszenko TW/ON
RÓŻEWIECZ I OBRAZY - WYSTAWA W OPERZE NARODOWEJ
Najnowasza wystawa w Galerii Opera w Teatrze Wielkim / Operze Narodowej w Warszawie.
Różewicza pisał: „Kochałem, kocham i zawsze będę kochał malarzy”.
Na wystawie w Galerii Opera pokazujemy prace artystów: Jerzy Nowosielski, Andrzej Wróblewski, Jerzy Tchórzewski, Ewa Kierska, Aleksander Kobzdej, Tadeusz Kantor, Maria Jarema, Tadeusz Brzozowski, Kazimierz Mikulski opatrzone „kuratorskimi” komentarzami poety. Na wystawie pokazujemy, jaki wpływ malarstwo polskie wywarło na poetę, jak go inspirowało, zachwycało, a nawet stawało się treścią jego poezji.
Kurator wystawy: Marcin Fedisz
Autor zdjęć: Duszenko TW/ON
Zapraszamy:
Galeria Opera
Teatr Wielki / Opera Narodowa
Galeria Opera jest czynna:
WYSTAWA MALARSTWA JAROSŁAWA MODZELEWSKIEGO
Zapraszamy do Galerii Opera - Teatr Wielki / Opera Narodowa na wystawę malarstwa Jarosława Modzelewskiego.
Wystawa czynna 27.01 - 17.04.2022
Jarosław Modzelewski, malarz, pedagog, współzałożyciel słynnego „kolektywu” artystycznego Gruppa, powołanego do życia w pierwszą rocznicę stanu wojennego, a oficjalnie pogrzebanego dziesięć lat później w warszawskiej Zachęcie. Pierwsza wystawa nosiła tytuł wywrotowy w swej pozornej politycznej obojętności Las, góra, chmura, natomiast ta retrospektywno-funeralna Gruppa – przyznajemy się do winy, prosimy o wybaczenie, obiecujemy poprawę. Tytuły wystarczą do nabrania podejrzeń, iż artyści nie wyobcowywali się z ponurej rzeczywistości. Modzelewski zaczynał od ideogramów, znaków, szablonów, aby w drugiej połowie lat 80. zwrócić się ku figuralności, acz takiej surrealistycznej. I znowuż tytuł współznaczył z płótnem, jak choćby w Strzemińskim opłakującym śmierć Malewicza. Rzecz w tym, iż fizycznie do takiego spotkania dojść nie mogło. Za to dojść z pewnością może do spotkania z twórczością Modzelwskiego w Galerii Opera. Malarz współredagował artystyczno-publicystyczne ramię Gruppy, pismo „Oj, dobrze już”. Tytuł ponownie wywrotowy – niby parasol zasłania przed deszczem albo słońcem – kwestia optyki.
źródło: https://teatrwielki.pl/dzialalnosc/galeria-opera/wystawy-202122/jaroslaw-modzelewski/
zdjęcia: Wojciech Duszenko TW/ON
EKSKLUZYWNA ODZIEŻ ROBOCZA
Dwuznaczność tytułu prezentowanej w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie wystawy jest z jednej strony żartem, z drugiej próbą nobilitacji stroju służbowego.
„Tak chodzę do pracy” – mógłby powiedzieć Jerzy Skolimowski, który w 2016 roku otrzymał honorowego Złotego Lwa na Festiwalu w Wenecji. Na pałacu festiwalowego najstarszej uroczystości filmowej na świecie doprowadził przecież Skolimowskiego wykonywany zawód. Smoking reżysera uszyty przez Tomasza Ossolińskiego, to jeden z kilkudziesięciu obiektów prezentowanych na wystawie.
Suknia, w której Olga Tokarczuk odbierała literackiego Nobla, koktajlowa sukienka Księżnej Cambridge Kate Middleton, w której spacerowała po Krakowie, kreacje gwiazd z festiwali filmowych w Gdyni, Wenecji i Cannes, to nie tylko odzież robocza z najwyższej półki, nie tylko arcydzieła sztuki krawieckiej to kostiumy do odgrywanych przez aktorów, reżyserów i celebrytów ról.
Na wystawie pokazane są między innymi kreacje zaprojektowane m.in. przez Gosię Baczyńską, duet Paprocki&Brzozowski, MMC czy Macieja Zienia, Tomasza Ossolińskiego, Violę Piekut czy Vasinę.
Kurator wystawy: Marcin Fedisz
Projekt wystawy: Anna Skołożyńska-Cieciera, Marcin Fedisz
Realizacja: ASC STUDIO
Wystawa czynna 13.05.2021 – 11.07.2021
źródło: https://spotkaniakultur.com/pl/node/2859
zdjęcia: Anna Skołożyńska-Cieciera; archiwum CSK